اهمیت دیجیتال مارکتینگ برای کسب و کار‌های آنلاین

اهمیت دیجیتال مارکتینگ برای کسب و کار‌های آنلاین

وقتی صحبت از دیجیتال مارکتینگ و اهمیت آن در دنیای اینترنت می شود، در واقع نکات کلیدی بسیاری هستند که باید مورد توجه قرار گیرند. بعنوان مثال رقابت، استراتژی، مدیریت موتور های جستجو، مدیریت شبکه های اجتماعی، بهینه سازی برای موتور های جستجو، تحقیقات بازار، رشد کسب و کار، دیده شدن، تبلیغات، موبایل، تبلت، رایانه، مشتریان جدید، مشتریان وفادار، نرخ تبدیل، مدیریت اطلاعات و غیره.

مهمترین دلایل استفاده از خدمات آژانس دیجیتال مارکتینگ در کسب و کار‌های آنلاین و چند مثال:

۱.دیجیتال مارکتینگ به‌عنوان راهکاری سریع

تصور کنید طراحی وب سایت شما به تازگی به پایان رسیده است، و بیایید تصور کنیم از لحاظ ظاهری و همچنین به لحاظ رعایت اصول فنی دیجیتال مارکتینگ، سئو و طراحی موارد ضروری را رعایت نموده اید. حال تصور میکنید چنانچه در گوگل عنوان سرویس و یا محصول خود را جستجو کنید، وب سایت شما در کدام صفحه خواهد بود؟ هیچ کجا!

شاید تنها کسانی از آدرس وب سایت شما اطلاع داشته باشند که شما آدرس را به آنها داده اید و یا از روی کارت ویزیت شما آدرس را وارد کنند. بعنوان یک راه کار مهم ولی زمان بر در دیجیتال مارکتینگ، شما باید بر روی افزایش راندمان سایت، بهینه سازی سایت و سئو سایت ، افزایش راندمان تصاویر، لینک ها، ساختار صحیح سایت، معرفی به موتور های جستجو، تولید بک لینک ها، لینک ها داخلی، شبکه های اجتماعی و رصد رقبا و صد ها مورد دیگر فکر، برنامه ریزی و اجرا نمایید.

بنابراین چنانچه اصول اساسی کار را بطور مستمر رعایت کنید، بعد از چندین ماه و یا یک تا چند سال خواهید توانست به صفحات ابتدایی گوگل فکر کنید و یا در آنجا حضور داشته باشید. این راه کار ها قطعا ضروری و لازم الاجرا هستند. ولی در این میان شما به راه کارهایی که در این بازه زمانی شما را در دیدرس مشتری قرار دهد نیاز خواهید داشت.

حال تصور کنید پس از راه اندازی کامل وب سایت، شما اولین کمپین تبلیغاتی گوگل را خریداری و راه اندازی نموده اید و آنرا برای مهمترین سرویس و یا محصول خود تنظیم نموده اید. در کمتر از یک ساعت وب سایت شما در صفحه اول گوگل خواهد بود. یعنی در جایی که افراد برای رسیدن به آن سال ها و ماه ها زمان گذاشته و هزینه های مختلفی انجام داده اند. شما هزاران و بلکه میلیون ها کسب و کار آنلاین را در یک ساعت و با کمترین هزینه ممکن، پشت سر گذاشته اید. چنین اتفاقی تنها در دنیای دیجیتال مقدور است. تصور کنید با کمترین هزینه و در یک ساعت در معتبر ترین خیابان پایتخت صاحب یک بنگاه اقتصادی با تمام امکانات شده اید.

۲. ابزارهای دیجیتال مارکتینگ اطلاعات را برای آنالیز و تصمیم گیری ذخیره می کنند

در حالیکه شما بر اساس استراتژی های تعیین شده در کسب و کارتان، در حال استفاده از ابزار ها و پلتفرم ها و سیستم های دیجیتال مارکتینگ می باشید، اطلاعات مهمی در این سیستم ها ذخیره می شوند. بعنوان مثال تعداد بازدید کنندگان جدید، بازدیدکنندگانی که بیش از یک بار بازدید داشته اند، مشتریان، رفتار هر بازدید کننده در وب سایت و مسیر هایی که طی میکند و اقداماتی که انجام میدهد، اینکه کدام یک از کانال های ورودی شما بیشتر و یا کمتر فعالیت و بازدهی داشته اند، کدام محصولات و خدمات شما بیشتر مورد اقبال هستند و کدام کمتر، آیا مشتریان و بازدید کنندگان از راه تبلیغ آمده اند،  یا سئو، یا مجله آنلاینی که در آن تبلیغ داده اید و یا ایمیل مارکتینگ و موارد دیگری از این دست.

جمع آوری این اطلاعات نیازمند فعال بودن سیستم های دیجیتال مارکتینگ برای مدت زمانی مناسب است. در نتیجه پس از گذشت مدتی – بعنوان مثال سه، شش یا دوازده ماه – میتوان به تدریج به آنالیز این اطلاعات خام پرداخت و از درون آن ها به اطلاعاتی ارزشمند دست یافت. لایه های دوم و سوم و چهارم از اطلاعات آنالیز شده حاوی موارد ارزشمندی خواهند بود که استراتژی های جدید کسب و کار شما را مشخص خواهند نمود و باعث سود آوری بیشتر و هدر رفت کمتر هزینه های مختلف شما خواهند شد.

۳. دیجیتال مارکتینگ بعنوان ابزاری قابل تعمیم

ما می توانیم استراتژی های دیجیتال مارکتینگ را برای یک تا چندین ابزار و پلت فرم اینترنتی در نظر بگیریم. مواردی مانند وب سایت ها، شبکه های اجتماعی مانند فیسبوک، اینستاگرام، لینکدین و …، و ابزار هایی مانند تبلیغات در گوگل ادز و شبکه های گوگل، و پروموشن ها فیسبوک و اینستاگرام، سئو و غیره. استراتژی های دیجیتال مارکتینگ میتوانند از حداکثر توان موجود در اینترنت برای پیاده سازی اهداف و استراتژی های کلان برند شما استفاده کنند.

۴. دیجیتال مارکتینگ جهانیست

شما می توانید از خدمات آژانس دیجیتال مارکتینگ برای رشد کسب و کار خود در مقیاس جهانی بهره ببرید. دیجیتال مارکتینگ بدون مرز است. چنانچه شما بخواهید محصولات و خدمات خود را به خارج از مرز های کشور معرفی نمایید، اینترنت به عنوان بستری بسیار مهم تلقی خواهد شد و لازم است تا شما استراتژی های صحیح و تیم های کاری متخصص را برای پیاده سازی این استراتژی های و فرآیند های کاری، بکار گیری کرده باشید. شما میتوانید در بستر اینترنت در ساعات زمانی محلی مختلف در کشور های مختلف، واحد های پولی متفاوت، شعب و کارمندان کشور های مختلف مدیریت و نظارت داشته باشید.

چنین امری در گذشته به هیچ عنوان با چنین خصوصیاتی مقدور نبوده است. و یا تنها غول های اقتصادی جهان توانایی انجام آنرا داشته اند. اما امروزه با هزینه هایی به مراتب کمتر و روش هایی به مراتب آسان تر میتوانید به رشد جهانی کسب و کار خود فکر کنید.

۵. دیجیتال مارکتینگ منعطف است

شما در محیط های سنتی کسب و کار، با توجه به تغییرات بازار و رقبا، در بازه های زمانی مشخص و یا از پیش تعیین نشده ای، نیاز به انجام تغییراتی در استراتژی های کسب و کار خود خواهید داشت. اما در بستر جهانی اینترنت این نیاز، یعنی نیاز توانایی انجام تغییرات سریع و کاربردی، چندین برابر می شود. زبان های مختلف، واحد های ارزی، انتقال سریع اطلاعات، سیستم های مدیریت خبره، تغییرات سریع در تقریبا همه چیز و محیط به شدت رقابتی و … نمونه هایی از این نیازمندی های هستند. تمامی اینها نیازمندی وجود بستری برای اتخاذ تصمیم گیری های صحیح و سپس پیاده سازی این تصمیمات را بیش از پیش می نمایند. دیجیتال مارکتینگ چنین قدرتی را در اختیار شما قرار خواهد داد.

۶. دیجیتال مارکتینگ باعث صرفه جویی در زمان و هزینه است

در گذشته و با روش ها سنتی، بایستی برای رسدین به سود بیشتر، شناخته شدن، برند شدن و بر سر زبان ها افتادن سال های تلاش انجام می گرفت. این تلاش ها شامل صرف هزینه های کلان مالی، هزینه های نیروهای انسانی و مدیریتی، رفت و آمد، تبلیغات سنتی و محدود، شعبه های پر هزینه و دور از دسترس می بودند.

در عرصه اینترنت کسب و کار ها قادر خواهند بود قسمت اعظمی از موارد فوق را با صرف هزینه های بسیار کمتر از نظر زمانی و مالی و با مدیریتی دقیق تر و شفافتر انجام دهند. چنانچه شما اقدام به اتخاذ استراژی صحیحی در کسب و کار خود نموده باشید و آنرا به دقت پیاده سازی کنید، کار را برای رقبای خود سخت تر خواهید کرد و از تمام و یا بخشی از آنها پیشی خواهید گرفت.

بعنوان مثال ساده، تصور کنید تا چه حد آسان خواهد بود که شما در صفحه اول گوگل، بینگ، یاهو و همچنین سفحات اینستاگرام و فیسبوک باشید و مشتریان بالقوه شما تبلیغات و یا محتوای شما را ببینند، نام شما را بشنوند و با خدمات و محصولات شما آشنا شوند، حتی در خارج از مرز های شهر و یا کشور خود و در مقیاس جهانی. حال هزینه های این کار را با روش هایی که در ۴۰ الی ۶۰ سال پیش وجود داشتند مقایسه کنید. اینکه در گذشته چگونه میتوانستید در اصلی ترین خیابان مهمترین شهر های جهان بیلبرد های تبلیغاتی خود را به نمایش در آورید و یا در آنجا یک بنگاه کسب و کار داشته باشید.

۷. دیجیتال مارکتینگ از هرچیزی به مشتریان شما نزدیک تر است

در این روز ها، تقریبا در حدود ۵۰ الی ۷۰ درصد از گشت و گذار ها در اینترنت با ابزار های موبایل مانند گوشی های تلفن همراه، تبلت ها و پس از آن با لپ تاپ ها انجام می پذیرد. به خصوص در تلفن های همراه، امروزه تقریبا هر شخصی – و یا دست کم هر شخصی از میان مشتریان احتمالی شما – دارای یک گوشی تلفن همراه متصل به اینترنت می باشد. بنابراین شرایطی فراهم شده است تا شما به راحتی و به سرعت خود را در دیدرس مشتریان احتمالی خود قرار دهید و سهم بیشتری از بازار را از آن خود نمایید.

۸. دیجیتال مارکتینگ می تواند کسب و کار شما را نجات دهد

چنانچه شما صد ها بازدید کننده داشته باشید، اما هیچ یک از آنها از شما خرید نکنند، مجبور خواهید بود تا خیلی زود از صحنه رقابت کنار بروید، کسب و کار خود را تعطیل کنید و یا دست کم در دنیای کسب و کار به گوشه ای دنج رانده خواهید شد. ابزار های و استراتژی های دیجیتال مارکتینگ کمک می نمایند تا در کنار سایر ابزار های مارکتینگ، بهترین استراتژی ها برای کسب و کار شما اتخاذ شود، تا بتوانید جایگاه خوبی را که احتمالا در گذشته کسب کرده بودید از دست ندهید و یا  روند رشد کسب و کار خود را از سر بگیرید و مجددا در نمودار به سمت بالا حرکت کنید.

۱۰. دیجیتال مارکتینگ دقیق است

با بهره گیری از ابزار های دیجیتال مارکتینگ، مدیر کسب و کار با در دست داشتن اطلاعات بسیار دقیق از زمان، مکان، تعداد و جزئیات بازدید کنندگان و مشتریان جدید و یا مشتریان وفادار خود، رده سنی آنها، تحصیلات و اطلاعات مشابه، میتواند اقدام به اتخاذ تصمیمات نماید که بر پایه این اطلاعات و با مشاوره متخصصین مارکتینگ می باشند. این تصمیمات پایش می شوند، بازبینی می شوند و در صورت نیاز به مرور زمان بروز رسانی و مجددا پیاده سازی خواهند شد.

جمع بندی

در این مقاله در خصوص برخی علت های مهم در لزوم استفاده از دیجیتال مارکتینگ در دنیای اینترنت صحبت کردیم. تقریبا تمام مردم به نحوی با اینترنت سر و کار دارند، از اینترنت خرید میکنند، در اینترنت بازی میکنند، تماشا می کنند و ارتباط برقرار میکنند. همه میدانند اتخاذ استراتژی و تصمیمات صحیح برای برندینگ  و افزایش فروش اینترنتی کار آسانی نیست. اما کسب و کارها مجبور هستند در درجه اول برای بقاء خود و در درجه دوم برای رشد کسب و کار خود از دانش، ابزار ها و پلتفرم های دیجیتال مارکتینگ استفاده نمایند. این مطلب از استارت آپ های نو پا تا کسب و کار های بزرگ در خط مقدم رقابت های کسب و کار را در بر می گیرد.

برچسب‌ها:

مطالب مرتبط

21 نکته طلائی در طراحی فروشگاه اینترنتی پر فروش

۲۱ نکته طلائی در طراحی فروشگاه اینترنتی حرفه‌ای و پر فروش

اگر کسب و کار شما محصولات فیزیکی را می‌فروشد که اغلب نیز نیاز به لمس کردن دارند، بنابراین باید یک فروشگاه اینترنتی قدرتمند داشته باشید. اما با توجه به فضای…

ادامه مطلب
نکات مهم آموزشی در طراحی فروشگاه اینترنتی حرفه ای

نکات مهم در طراحی فروشگاه اینترنتی یا سفارش طراحی سایت حرفه‌ای فروشگاهی

در این مقاله سعی داریم تا به نکات مهم در طراحی سایت فروشگاه اینترنتی و نکات فنی در خصوص جزئیات ظاهری و فنی طراحی یک فروشگاه اینترنتی موفق بپردازیم. در نظر گرفتن…

ادامه مطلب
به گوگل کمک کنید محتوای سایت را پیدا کند

به گوگل کمک کنید محتوای سایت شما را پیدا کند

این مجموعه از آموزش ها درباره موضوع پر طرفدار سئو سایت و برای افزایش آگاهی افرادی که علاقمند به کسب اطلاعات مقدماتی و نسبتا جامعی در مورد سئو سایت هستند می باشد.…

ادامه مطلب

اولین دیدگاه را بنویسید