به گوگل کمک کنید محتوای سایت را پیدا کند

به گوگل کمک کنید محتوای سایت شما را پیدا کند

این مجموعه از آموزش ها درباره موضوع پر طرفدار سئو سایت و برای افزایش آگاهی افرادی که علاقمند به کسب اطلاعات مقدماتی و نسبتا جامعی در مورد سئو سایت هستند می باشد. بعلت حجم وسیع موضوعات مرتبط با مبحث سئو، ما ناچارا مطالب را به زیر مجموعه های کوچکتری تقسیم بندی نموده ایم که به ترتیب و با فواصل زمانی مشخص منتشر خواهند شد. امیدواریم از مطالعه آنها لذت برده و نظرات خود را نیز با ما در میان بگذارید.

پیش از این خواندید:

  1. سئو سایت چیست؟
  2. آیا شما به استخدام یک متخصص سئو نیاز دارید؟

در این مقاله خواهید خواند:

به گوگل کمک کنید که محتوای سایت شما را پیدا کند

بهترین راه حل برای اینکه سایت خود را در گوگل قراردهید آن است که مطمئن شوید گوگل می‌تواند آنرا پیدا کند. بهترین راه برای اینکار ساخت نقشه سایت و سپس ثبت آن در گوگل است. نقشه سایت یک فایل در سایت شماست که به موتور های جستجو میگوید که چه صفحاتی در سایت شما به تازگی ایجاد شده و چه صفحاتی بروز رسانی شده اند.

گوگل همچنین صفحاتی را که از دیگر صفحات دارای لینک باشند را پیدا میکند. به بخش سایت خود را ارتقا دهید که در ادامه همین مجموعه مقاله های آموزش سئو سایت خواهد آمد مراجعه کنید تا متوجه شوید که چگونه باید افراد را تشویق کنید که وب سایت شما را کشف کنند.

به گوگل بگویید که کدام یک از صفحات سایت شما را نباید بخزد و نباید بررسی کند

برای اطلاعات غیر حساس، خزیدن های ناخواسته را با کمک فایل robots.txt بگیرید.

فایل “robots.txt” به موتور جستجو میگوید که آیا آنها اجازه دسترسی و در نتیجه خریدن در صفحات سایت شما را دارند و یا خیر. این فایل که دقیقا باید دارای نام robots.txt باشد، در شاخه اصلی از وب سایت شما قرار خواهد گرفت. این مکان فراهم خواهد بود که صفحات که توسط robots.txt منع شده اند نیز حتی دچار خزیدن های موتور های جستجو بشوند بنابراین برای صفحات حساس خود نیاز است که راه های مطمئن‌تری را پیدا کنید.

فایل robots.txt چیست
فایل robots.txt چیست

شما ممکن است نخواهید که برخی از صفحات سایت شما توسط موتور های جستجو بررسی و دیده شوند تا در نتایج جستجو نیز به نمایش در نیایند، چراکه محتوای این صفحات برای بازدیدکنندگان مفید نخواهند بود. چنانچه میخواهید جلوی موتور های جستجو را در مورد خریدن در وب سایت خود بگیرید، کنسول جستجوی گوگل یک ابزار خوب برای تولید فایل robots.txt در اختیار شما قرارخواهد داد. توجه داشته باشید که اگر وب سایت شما از زیردامنه یا ساب‌دامین استفاده می‌نماید، و چنانچه شما میخواهید موتور های جستجو را از خزیدن در برخی از آن صفحات موجود در زیردامنه ها منع کنید، نیاز است که شما فایل robots.txt را ایجاد کرده و در آن زیردامنه قراردهید.

البته راه های بسیاری برای جلوگیری از نمایش محتوای وب سایت در موتور های جستجو وجود دارند.

از موارد زیر اجتناب کنید:

  • اجازه ندهید صفحات نتایج جستجو داخلی توسط خزنده های گوگل بررسی شوند. چرا که کاربران دوست ندارند در نتایج جستجوی خود روی لینک هایی کلیک کنند که آنها را به نتایج جستجوی دیگری هدایت خواهد کرد.
  • اجازه دهید آدرس های URL ای که توسط سرویس های پروکسی ساخته شده اند توسط خزنده ها بررسی شوند.

برای اطلاعات حساس، از روش های امن تری بهره گیری نمایید.

Robot.txt یک راه حل مناسب یا موثر برای بلاک کردن دسترسی به اطلاعات حساس و محرمانه نیست. این فایل تنها میتواند به خزنده های خوشرفتار در هنگام بررسی راهنمایی نماید که چه صفحاتی را نباید بررسی کنند، اما در واقع مانع از آن نخواهد شد که سرور هاست شما محتوای آن لینک ها را در صورت درخواست، نمایش ندهند. یکی از علت ها این است که موتور های جستجو همچنان لینک هایی را که ما بلاک (منع) کرده ایم را چنانچه صفحه دیگری به آن لینک داده باشد، معرفی مینماید. همچنین موتور های جستجویی که از اصول اخلاقی و محرمانگی اطلاعات پیروی نمیکنند، و استاندارد های مربوط به فایل  robots.txt را در پیاده سازی ها در نظر نگرفته اند، می‌توانند دستورالعمل های موجود در فایل robots.txt را نادیده بگیرند. نهایتا یک کاربر کنجکاو ممکن است با دسترسی به فایل robots.txt (که دسترسی بدان همیشه آزاد است) بتواند آدرس هایی را که شما تمایل ندارید کسی بدان دسترسی داشته باشد را حدس بزند و به آنها دسترسی پیدا کند.

در موارد فوق الذکر، اگر میخواهید لینکی در نتایج گوگل ظاهر نشود، از تگ noindex استفاده کنید، اما یادتان باشد که در این حالت نباید برای شما مهم باشد که یک کاربر بتواند به آن لینک دسترسی پیدا کرده و محتوای آنرا ببیند. گرچه برای امنیت واقعی، شما باید از روش های احراز هویت خوبی استفاده کرده باشید، مانند درخواست ورود رمز کاربر و یا غیر فعال کردن آن صفحه به طور کامل.

در مطلب آموزشی سئو بعدی خواهید خواند:

کمک کنید که گوگل و کاربران سایتتان محتوای شما را بفهمند

برچسب‌ها:

مطالب مرتبط

21 نکته طلائی در طراحی فروشگاه اینترنتی پر فروش

۲۱ نکته طلائی در طراحی فروشگاه اینترنتی حرفه‌ای و پر فروش

اگر کسب و کار شما محصولات فیزیکی را می‌فروشد که اغلب نیز نیاز به لمس کردن دارند، بنابراین باید یک فروشگاه اینترنتی قدرتمند داشته باشید. اما با توجه به فضای…

ادامه مطلب
نکات مهم آموزشی در طراحی فروشگاه اینترنتی حرفه ای

نکات مهم در طراحی فروشگاه اینترنتی یا سفارش طراحی سایت حرفه‌ای فروشگاهی

در این مقاله سعی داریم تا به نکات مهم در طراحی سایت فروشگاه اینترنتی و نکات فنی در خصوص جزئیات ظاهری و فنی طراحی یک فروشگاه اینترنتی موفق بپردازیم. در نظر گرفتن…

ادامه مطلب
دلیل نیاز به متخصص سئو وب سایت

آیا شما به استخدام یک متخصص سئو نیاز دارید؟

این مجموعه از آموزش ها درباره موضوع پر طرفدار سئو سایت و برای افزایش آگاهی افرادی که علاقمند به کسب اطلاعات مقدماتی و نسبتا جامعی در مورد سئو سایت هستند می باشد.…

ادامه مطلب

1 نظر

  • کلینیک توانبخشی شرق تهران

    سلام بسیار عالی بود
    خسته نباشید.

دیدگاهی بنویسید